Wprowadzenie

Przypisywanie tagów w Microsoft Azure jest bardzo ważnym etapem konfiguracji środowiska chmurowego. Pozwalają one na kategoryzowanie zasobów na kategorie lub zapisywanie informacji na temat tego zasobu. Takie podejście pozwala z jednej strony ułatwić zarządzanie platformą — chociażby w tagach możemy zapisać informację kiedy wirtualna maszyna ma okienka utrzymaniowe, w których możemy zaplanować restart maszyny czy pracę konfiguracyjne. Co więcej, przy takiej operacji wypadałoby poinformować osobę odpowiedzialną za utrzymanie aplikacji, z którą nasz zasób jest powiązany, kolejny raz w takim wypadku tagi na platformie Azure, sprawdzą się idealnie. Z drugiej strony tagi pozwalają na analizę zużycia, kosztów czy zgodności z politykami. Taka funkcjonalność pozwala przykładowo na szybkie sprawdzenie jakie koszty miesięczne generuje dany projekt czy dany departament. Co więcej, w swoich zaleceniach adopcji chmury — Cloud Adoption Framework, Microsoft zaznacza, że poprawne wdrożenie tagów jest ważnym punktem w procesie właśnie tej adopcji. Jednakże oprócz zwykłych tagów, istnieją również tagi ukryte. Jeżeli temat cię zainteresował to zachęcam do zaznajomienia się z poniższym wpisem.

Hidden Tags

Nie wszystkie tagi na platformie Microsoftu są wykorzystywane przez użytkowników. Część z tagów jest wykorzystywanych przez skrypty automatyzacyjne czy aplikacje. Przykładem takich tagów, mogą być te wykorzystywane przez skrypt, który automatycznie włącza oraz wyłącza wirtualne maszyny zgodnie z ich harmonogramem pracy. Więcej na temat tego skryptu możesz przeczytać tutaj – Azure Automation Start/Stop VMs during off-hours overview | Microsoft Docs. Takie tagi nie muszą być widoczne przez użytkowników i właśnie w tym celu możemy wykorzystać ukryte tagi. Są to tagi, które nie będą widoczne z poziomu portalu, a jedynie z poziomu rozwiązań programistycznych jak IaC, CLI czy pliki .JSON.

Tworzenie ukrytych tagów

Ukryte tagi tworzymy w taki sam sposób jak standardowe tagi, jednakże do ich nazwy dodajemy prefix – „hidden-„. Przykładowo jeżeli chcemy ukryć tag z nazwą releasepipeline, który zawiera informację na temat tego, w którym pipelinie znajduje się kod odpowiedzialny za stworzenie danego zasobu, używamy tagu o nazwie hidden-releasepipeline.

Początkowo mamy tag releasepipeline z wartością „test-pipeline” na grupie zasobów testla, jak poniżej.

Aby ukryć wspomniany tag, dodajemy do jego nazwy prefiks – „hidden-„

Jak widzicie, po wprowadzeniu zmiany, tag nie jest widoczny z poziomu portalu, jednakże otrzymamy na jego temat informacje chociażby w pliku .json

Edycja ukrytych tagów

Aby edytować ukryty tag, możemy zmienić jego zawartość korzystając z programistycznych narzędzi np. REST czy CLI, lub nadpisać jego zawartość za pomocą portalu. Jednakże do nadpisania zawartości musimy znać dokładną nazwę taga, bo on sam jest ukryty w portalu.

Ukryte nazwy zasobów

Jak już wiesz, możemy wykorzystywać tagi do kategoryzacji oraz automatyzacji. Jednakże istnieje jeszcze jedna ciekawa funkcjonalność, która jest zapewniona dzięki ukrytym tagom. Tą funkcjonalnością jest możliwość przypisania nazwy do zasobu, za pomocą tagu. Jak już pewnie wiecie, rename zasobu w Azure, jest często niemożliwy dlatego taka funkcjonalność jest bardzo przydatna. Co więcej, pozwala na nadanie nazw zasobom, które są nazywane w sposób generyczny przez Microsoft – jak na przykład Azure Databricks workspace, Managed Grafana Instance czy Shared Dashboard. I właśnie taki przykład sobie rozważymy.

Posiadamy stworzony shared dashboard, który jest nazwany w sposób generyczny przez platformę.

Taki dashboard, możemy w łatwy sposób nazwać, aby jego opis był bardziej zrozumiały dla administratora. Aby to zrobić, dodajemy tag o nazwie „hidden-title”, a w jego wartości zawieramy nazwę, jaką chcemy wyświetlić. Efekt możemy zobaczyć poniżej:

Jak widzimy, do generycznej nazwy, została dodana zawartość naszego tagu jako część nazwy. Oczywiście nie jest to pełnoprawna nazwa, co na przykład ogranicza nam możliwości filtrowania czy przeszukiwania zasobów, ale potrafi być to spore ułatwienie dla administratora w celu identyfikacji zasobu.

Podsumowanie

Widzę wiele zastosowań ukrytych tagów, które można wykorzystać w środowiskach produkcyjnych czy deweloperskich. Dodatkowo zastosowanie ukrytego tagu odpowiedzialnego za nazwę zasobu, potrafi uratować środowisko przed omyłkowym usunięciem zasobów czy ich edycją. Pamiętajcie, że używanie tagów ułatwia wiele w pracy administratora czy architekta chmury publicznej, dlatego nie powinno się omijać tego tematu podczas procesów adopcji chmury w Waszych organizacjach.

Więcej na temat tagów oraz governance’u platformy Microsoft Azure znajdziecie we wpisie z kursu AZ-104 – [Azure] AZ-104 Kurs: Zarządzanie oraz zgodność • Maciej Poborca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.