Czas najwyższy podsumować rok 2021 oraz inwestycje poczynione w tym okresie. Jak dobrze wiemy mój portfel budowany jest z myślą długoterminową i jak mówi tytuł, ma być swego rodzaju emeryturą. Myślę, że dla większości z nas rok 2021 będzie się kojarzyć z bardzo wysokim poziomem inflacji. W związku z tym, w artykule również odpowiemy sobie na pytanie czy portfolio inwestycyjne pozwoliło utrzymać wartość naszych oszczędności? Sprawdzimy też czy było w stanie wygenerować dodatkowy zysk. Jak zawsze przyjrzymy się zachowaniem portfela w okresie od ostatniego raportu (Listopad), jednakże tym razem zamkniemy również cały rok 2021. Tym samym zobaczymy jakie zyski wygenerowały pojedyncze składowe portfela oraz portfel sam w sobie.

Strategia

Strategia nie zmieniła się w perspektywie ostatnich miesięcy i alokacje poszczególnych elementów prezentują się następująco.

Wyniki

Teraz przejdziemy do ciekawszego etapu naszego wpisu, czyli do analizy wyników portfela z ostatnich 2 miesięcy oraz całego roku

W związku z faktem, że większość ETF’ow jest notowana na rynkach zagranicznych, postanowiłem również wziąć pod uwagę wahania kursów złotówki.

Wyniki portfela, za okres ostatnich 2 miesięcy, kreują się następująco:

Jak widzimy portfel uzyskał 1.39% zysku nominalnie, jednakże spojrzymy również na jego zachowanie, gdybyśmy wzięli pod uwagę wahania złotówki. Na zysk 1.39% składają się wyniki poszczególnych pozycji w portfolio: Obligacje Skarbu Państwa indeksowane inflacją – tutaj odmiennie niż w poprzednim wpisie, zakładamy średnie oprocentowanie w okresie poprzedzającym. Czyli oprocentowanie obligacji skarbu państwa będzie równe 3.4%, plus 1% stałego oprocentowania, co sumuje się w oprocentowanie równe 4.4% w skali roku (jest to bardziej prawdziwe założenie). Obligacje wygenerowały zysk na poziomie 0.73%. Następną pozycją jest złoto, które wygenerowało zysk na poziomie 2.66% w okresie dwóch miesięcy. Wreszcie doczekaliśmy się ruchów wzrostowych na tym walorze, co pozwala patrzeć optymistycznie w przyszłość. Kolejnymi ETF’ami w naszym portfelu są pozycje, które w okresie ostatnich 2 miesięcy znajdują się w konsolidacji. Jednym z tych walorów jest REIT, który wygenerował zysk na poziomie 0.22% oraz ETF na rynki wschodzące który stracił 0.16% . Kolejny okres z rzędu główny pozytywny wpływ na nasz portfel ma ETF na rynki rozwinięte. ETF ten wygenerował 3.44% zysku w poprzedzających miesiącach. W tabeli znajduje się również informacja jaki wpływ na portfel miała każda z alokacji, gdy weźmiemy pod uwagę ich wagi w naszym portfelu.

Teraz spójrzmy jak się zachował portfel, jeżeli weźmiemy pod uwagę kursy walut:

Kolejny już raz możemy zauważyć, że złotówka osłabiła się względem walut, w których denominowane są nasze pozycje. Dzięki temu zysk w przeliczeniu na złotówki jest większy i osiąga poziom 2.37%.

Zobaczmy teraz wyniki portfela w perspektywie całego roku 2021:

W ciągu roku nasz portfel wygenerował zysk na poziomie 10.17, a w przeliczeniu na polskiego złotego aż 12.6%. Taki wynik mógł być osiągalny dzięki rewelacyjnym wzrostom ETFu na rynki rozwinięte oraz REITów. W tym okresie inflacja wyniosła aż 7.8% procenta co oznacza, że w ciągu roku nasze oszczędności straciły znacząco na wartości. Zobaczmy czy taki portfel pozwolił w tym okresie zabezpieczyć pieniądze przed inflacją. Wynik portfolio w przeliczeniu na złotówki to 12.6%, taki zysk musi zostać jeszcze opodatkowany za pomocą podatku Belki równego 19%. Po odliczeniu podatku okazuje się, iż nasz portfel wygenerował zysk na poziomie 10.2% w skali roku. Tym sposobem nie dość, że uchroniliśmy nasze oszczędności przed inflacją, to wygenerowały one nadwyżkę w postaci 2.4% ponad poziom inflacji CPI.

Złoto

Podczas ostatnich 12 miesięcy złoto w przeliczeniu na funta brytyjskiego odnotowało spadek w wysokości 3%. Jednakże umocnienie tej waluty w porównaniu do innych środków płatniczych spowodowało, że w przeliczeniu na EUR lub PLN złoto wygenerowało zysk w okolicy 3-4%. Poniżej znajduje się wykres pokazujący zachowanie ETFu na fizyczne złoto w przeliczeniu na GBP. Po złocie inwestycyjnym można było się spodziewać lepszych wyników w otoczeniu szalejącej inflacji, brak takiej reakcji na tym walorze pozwala sądzić, że w najbliższym czasie będziemy mogli się spodziewać znaczących wzrostów.

REIT

REITy w moim portfelu w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyły swoją wycenę aż o 16.68%. Był to bardzo dobry rok dla tego waloru, który był w stanie znacząco zwiększyć swoją wycenę, mimo niesprzyjających decyzji politycznych w Niemczech.

Rynki Wschodzące

W ostatnim roku ETF na rynki wschodzące zyskał około 7% na swojej wycenie. W porównaniu do rynków rozwiniętych, wyceny akcji w krajach rozwijających się rosną w żółwim tempie. W okresie gdy upada największy deweloper w Chinach, czyli kraju, który odpowiada za 30% składu ETFu, należy docenić ten wynik.

Rynki rozwinięte

Czy rynek, który jest drogi nie może stać się jeszcze droższy? Oczywiście, że może i tutaj ETF na rynki rozwinięte jest idealnym przykładem takiego zachowania. Ponad 30% wzrostu wyceny jednostki ETFu, to jest wynik za rok 2021. Na zachowanie wycen ogromny wpływ miały pakiety stymulujące zapewniane przez amerykański FED – USA w tym ETFie to aż 70% składu.

Podsumowanie

To był szalony rok, szalejąca inflacja, osłabienie złotego, kolejne pakiety stymulacyjne w USA, problemy w sektorze nieruchomości w Chinach i wiele więcej. W tak specyficznych czasach mój portfel wypracował zysk ponad poziom inflacji, która osiągnęła w Polsce aż 8%. Z dużym prawdopodobieństwem rynek jest obecnie mocno przegrzany i powinniśmy obejrzeć spore korekty w nadchodzących miesiącach na rynkach, które są obecnie drogie tak, jak kraje rozwinięte czy ETF na REITy w moim portfelu. Z drugiej strony spodziewam się sporych wzrostów na rynkach rozwijających się oraz złocie. Niestety, ciężko jest przewidzieć przyszłość. Co więcej w czasach masowego dodruku, szalejącej pandemii i pakietów stymulacyjnych jest to wręcz niemożliwe. Podsumowując, mimo swoich przypuszczeń jak zachowa się rynek trzeba wykazać się pokorą i zdać sobie sprawę jak prawdziwe jest powiedzenie – „Wiem, że nic nie wiem”. W takich sytuacjach najlepiej trzymać się swojej strategii i taki jest mój plan na 2022 rok.

Treść niniejszego serwisu ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, a zawarte tu treści są wyrazem osobistych poglądów ich autorów. Niniejszy serwis ani w całości ani w części nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Wszelkie decyzje finansowe i inwestycyjne podejmujesz drogi Czytelniku i Użytkowniku na własną odpowiedzialność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.