Kolejne 3 miesiące minęły, więc czas najwyższy zerknąć na wyniki naszego portfela inwestycyjnego. Portfel ten jest budowany z myślą długoterminową i ma za zadanie zabezpieczyć przyszłość, a nie generować niesamowite zyski w krótkiej perspektywie. Tak jak wspomniałem w poprzednim wpisie z tej serii, nie ma co się spodziewać w najbliższym czasie niesamowitych wyników inwestycyjnych, a raczej należy dbać, aby zabezpieczyć kapitał. Jak zobaczysz poniżej, mój portfel w okresie ostatnich trzech miesięcy poniósł znaczącą stratę, jednakże staram się obecnie odkładać gotówkę i wykorzystywać okazję rynkowe. W poniższych wpisach zakładaliśmy, że wpłacamy raz pieniądze i nie zaglądamy do portfela, jednakże w prawdziwym portfelu dokonuję co jakiś czas wpłat oraz rebalancingu co dodatkowo pomaga stabilizować portfel. Czy portfel stracił dużo na wycenie w ciągu ostatnich miesięcy? A może utrzymał swoją wartość na tym samym poziomie? Jakie aktywa zachowały się najlepiej, a jakie najgorzej? Jeżeli jesteś ciekawy to zapraszam Cię do przeczytania podsumowania za pierwszy kwartał 2022 roku.
Strategia
Strategia nie zmieniła się w perspektywie ostatnich miesięcy i alokacje poszczególnych elementów prezentują się następująco. Jednakże rozmyślam nad zmniejszeniem alokacji w rynki wschodzące i zainwestowaniem w obligacje notowane na rynku. Jest to spowodowane obecnymi wycenami obligacji oraz przypuszczeniem, że zbliżamy się do końca podwyżek stóp procentowych oraz oprocentowania obligacji.
Wyniki
Teraz przejdziemy do ciekawszego etapu naszego wpisu, czyli do analizy wyników portfela z ostatnich 3 miesięcy oraz okresu od początku istnienia portfela.
W związku z faktem, że większość ETF’ów jest notowana na rynkach zagranicznych, postanowiłem również wziąć pod uwagę wahania kursów złotówki.
Wyniki portfela, za okres ostatnich 3 miesięcy, kreują się następująco:
Portfel w okresie ostatnich 3 miesięcy zachował się słabo, jednakże patrząc na skalę spadków na głównych indeksach jestem zadowolony z posiadania aktywów uspokajających portfel w postaci obligacji indeksowanych inflacją czy złota. Portfel w przeliczeniu na waluty, w których listowane są poszczególne produkty odniósł stratę na poziomie 4,9%. Na wynik portfela składają się zachowania poszczególnych pozycji w portfolio: Obligacje Skarbu Państwa indeksowane inflacją. Przyjmujemy średnie oprocentowanie z okresu poprzedzającego (okres od stycznia 2020), czyli oprocentowanie obligacji skarbu państwa będzie równe 4.59%, plus 1% stałego oprocentowania, co sumuje się w oprocentowanie równe 5.79% w skali roku. Obligacje wygenerowały zysk na poziomie 2.25%. Bardzo duży wpływ na ustabilizowanie portfela miało również złoto, które w perspektywie ostatnich trzech miesięcy wygenerowało zysk na poziomie 1.52%. Kolejnym elementem portfela jest REIT, który wygenerował stratę na poziomie aż 23.80%, jest to niesamowity poziom spadków jak na ten instrument. REIT bezpośrednio odwzorowuje sytuację na rynku najmu, w związku z tym jestem ciekaw zachowań na rynku nieruchomości w perspektywie kolejnych miesięcy. Ostatnie dwa elementy portfolio to ETFy na akcje światowe, te z rynków rozwiniętych wygenerowały stratę na poziomie 8.53%, a te z rynków wschodzących aż 6.72%. Jak już wspominałem, ciężko oczekiwać od portfela zysków w takim momencie gospodarczym, obecne straty są w dalszym ciągu dla mnie do zaakceptowania. Co zresztą zobaczycie w okresie całej żywotności portfela, wciąż jestem na plusie.
Teraz spójrzmy, jak się zachował portfel, jeżeli weźmiemy pod uwagę kursy walut:
Wynik portfela w przeliczeniu na złotówki, wygenerował stratę na poziomie 3.96%. Kolejny już raz w perspektywie ostatnich 3 miesięcy, złotówka traci względem najważniejszych walut światowych.
Zerknijmy teraz jak się ma nasz portfel od początku istnienia.
Od początku prowadzenia portfolio online, widzimy, że portfel w perspektywie roku oraz 6 miesięcy wygenerował zysk na poziomie 9,12% w przeliczeniu na złotówki, oraz 4,03% w przeliczeniu na waluty, w których dominowane są aktywa. Nie jest to idealny wynik, jednakże daje średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 6.08% w złotówce, co z kolei w pełni zaspokaja moje cele długoterminowe.. Oczywiście obecnie można znaleźć lokaty z takim oprocentowaniem, ale w momencie, gdy portfel powstawał to lokaty dawały zarobić 0.1%
Złoto
Złoto zachowało się dokładnie jak oczekiwałem i zgodnie ze swoją rolą w portfelu długoterminowym. W czasach paniki oraz niepewności złoto oraz obligacje powinny uspokajać portfel. W ostatnich trzech miesiącach, złoto wygenerowało zysk, dzięki czemu cały portfel zyskał na stabilności. Mówi się o tym, że złoto obecnie jest drogie i najprawdopodobniej nie zobaczymy dalszych wzrostów a prędzej korektę. Jednakże krótkoterminowe korekty nie są problemem dla mojego celu inwestycyjnego więc w spokoju zostawiamy całą alokację w złocie, zgodnie ze strategią portfela.
A poniżej możemy zobaczyć zachowanie złota (a dokładniej ETFu na to złoto) w perspektywie ostatnich 3 miesięcy oraz okresu od początku prowadzenia portfela.
REIT
REITy są ekspozycją tego portfela na rynek nieruchomości oraz wynajmu. Ostatnio zastanawiałem się jak REIT zareaguję na falę uchodźców z Ukrainy. Już wiem i wcale nie jestem zadowolony z jego wyniku. W ostatnich 3 miesiącach REIT stracił na wycenie aż 22.77%
Co bardziej mnie niepokoi, to fakt, że już w perspektywie całej żywotności portfela, produkt ten jest na dużym minusie.
Rynki wschodzące
Przejdźmy do wykresów. Ostatnie 3 miesiące wygenerowały bardzo duże straty i ETF stracił ponad 8.13% w tym okresie.
W okresie, w którym analizujemy portfolio ETF, stracił ponad 3%, jeszcze 3 miesiące temu był na lekkim plusie.
Rynki rozwinięte
Rynki rozwinięte podobnie jak rynki wschodzące miały cięższy okres w ostatnich 3 miesiącach. Jak wspominałem 3 miesiące temu, rynki rozwinięte nie mają obecnie powodów do wzrostu, co więcej zaliczyły dość duży spadek. Sytuacja na rynkach już się chyba pogodziła z faktem wojny na Ukrainie i w perspektywie kolejnych trzech miesięcy liczy na ustabilizowanie sytuacji. Zobaczmy jak ETF na rynki rozwinięte radził sobie w dwóch okresach czasu, omawianych w dzisiejszym wpisie.
Podsumowanie
Podsumowując, portfel ma za sobą naprawdę ciężkie trzy miesiące, na szczęście składowe portfela w postaci złota oraz obligacji pozwoliły na lekkie uspokojenie spadków, jednakże nadal portfel otrzymał mocne sierpowe. Przed nami ciężkie czasy i nie spodziewam się niesamowitych wyników w najbliższym czasie, jednakże stale trzymam się swojej strategii, ponieważ wierze, że długoterminowo pozwoli ona na spełnienie celów inwestycyjnych. Na dzisiaj to tyle, a kolejne podsumowanie już w następnym kwartalę 🙂